Wzmacniacz służy do wzmocnienia i modelowania sygnału pochodzącego z gitary. Jest to urządzenie, które odpowiada za brzmienie gitary elektrycznej, basowej, czy innej gitary wyposażonej w przetwornik elektroakustyczny. Często spotykaną formą wzmacniacza jest combo gitarowe, czyli połączenie w jednej obudowie wzmacniacza z głośnikiem. Wzmacniacze gitarowe lampowe, tranzystorowe i cyfrowe różnią się konstrukcją, dzięki czemu każdy z nich odznacza się inną charakterystyką brzmienia.
Jak sama nazwa wskazuje – wzmacniacz wzmacnia słaby sygnał, a następnie pozwala go wysterować zgodnie z preferencjami grającego.
Konstrukcja wzmacniacza składa się z dwóch sekcji – przedwzmacniacza (preampu) i końcówki mocy.
Pod względem konstrukcyjnym wzmacniacze gitarowe dzielą się na lampowe, tranzystorowe, hybrydowe i cyfrowe.
Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni wzmacniacz do rodzaju gitary. Jeżeli chcemy nagłośnić gitarę elektryczną, to potrzebujemy wzmacniacza do gitar elektrycznych. Analogicznie - do basu musimy dokupić wzmacniacz basowy, a do elektroakustyka - dedykowany wzmacniacz do gitar akustycznych. Poszczególne konstrukcje różnią się od siebie i podłączenie gitary do niewłaściwego wzmacniacza spowoduje utratę jakości sygnału, a instrument będzie brzmiał po prostu źle lub nie zabrzmi w ogóle. Jest to kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu. Jeśli chodzi o funkcjonalność i charakterystykę brzmieniową, to do wyboru mamy niezliczoną ilość modeli wzmacniaczy, więc jest w czym wybierać w zależności od własnych upodobań i oczekiwań.
Combo gitarowe to połączenie w jednej obudowie wzmacniacza gitarowego i głośnika. Oznacza to, że nie potrzebujemy dodatkowego nagłośnienia, aby usłyszeć dźwięk wydobywający się ze wzmacniacza. Konstrukcje takie są wygodne zwłaszcza dla gitarzystów grających w domu. Są to przenośne mobilne wzmacniacze zwane piecami gitarowymi. Do dyspozycji mamy szeroki zakres mocy, więc każdy znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie. Oczywiście, tego typu wzmacniacze wykorzystywane są również na dużych scenach. Ich minusem jest po prostu fakt, że ze względu na konstrukcję i wielkość nie mogą wygenerować bardzo dużej mocy. Najczęściej oparte są na jednym głośniku. Bywają również wersje dwugłośnikowe, co poprawia jakość brzmienia, jednak już wtedy taki wzmacniacz jest o wiele cięższy. Decydując się na combo lampowe lub tranzystorowe ograniczamy sobie pole manewru, ponieważ otrzymujemy jedno urządzenie, w którym ściśle sparowane są ze sobą wszystkie podzespoły - przedwzmacniacz, końcówka mocy, głośnik i ewentualnie pojedyncze efekty typu reverb, czy delay. Narzuca to z góry określone brzmienie i zawęża mocno pole w kreowaniu wymarzonego dźwięku, choć trzeba przyznać, że niektóre konstrukcje są tak idealnie dobrane, że wręcz stały się wyznacznikiem konkretnego rodzaju brzmienia.
Warto dodać, że inaczej sytuacja wygląda w przypadku comba cyfrowego. Cyfrowe wzmacniacze gitarowe najczęściej występują właśnie w formie comba i tutaj już mamy do czynienia z zupełnie innym zakresem możliwości modelowania brzmienia.
Head, czyli tak zwana głowa gitarowa to po prostu sam wzmacniacz. Aby usłyszeć brzmienie, musimy do niego podłączyć kolumnę gitarową, czyli głośnik. Mamy tutaj pełną dowolność konfiguracji. Heady gitarowe i kolumny występują w przeróżnych specyfikacjach i wielkościach. Możemy więc połączyć ulubiony wzmacniacz jednego producenta z głośnikami innego producenta. Pozwala to na eksperymentowanie z brzmieniem i osiąganie swojego własnego niepowtarzalnego soundu. Sami też decydujemy czy chcemy mieć dwa, a może cztery głośniki, co również przełoży się na finalny efekt. Takie rozwiązanie jest o wiele droższe, a także bardziej uciążliwe w transporcie i przenoszeniu, dlatego zestawy head + kolumna są zdecydowanie częściej wybierane przez profesjonalnych gitarzystów, którzy znają się na sprzęcie i wiedzą dokładnie jakie brzmienie chcą uzyskać.
Do domowego grania na gitarze najlepiej sprawdzi się wzmacniacz cyfrowy, na przykład Fender Mustang LT25 lub Marshall Code-25C, choć warto również zwrócić uwagę na wzmacniacze Line6, Boss, czy Mooer. Jest to bardzo wszechstronny sprzęt, który w dodatku mało waży i nie zajmuje dużo miejsca. Cyfrowy wzmacniacz do gitary elektrycznej posiada wbudowane wszystkie niezbędne efekty gitarowe, możliwość kreowania własnego brzmienia, a dodatkowo zapewnia dobrą jakość dźwięku nawet przy niskich głośnościach. Co więcej – możemy nawet podłączyć słuchawki, aby nie przeszkadzać domownikom i sąsiadom. Ceny dobrych wzmacniaczy cyfrowych zaczynają się już nawet od 500zł, a co najważniejsze – otrzymujemy tutaj sprzęt typu "wszystko w jednym". Nie musimy dokupować żadnych dodatkowych akcesoriów. Potrzebny będzie tylko kabel do podłączenia gitary.
Można grać na gitarze elektrycznej bez wzmacniacza, ale jedyne co wtedy usłyszymy, to surowe brzmienie strun. Potocznie nazywa się to grą na sucho, albo grą z deski. Jeśli zależy nam tylko na manualnym ćwiczeniu technik gitarowych, to oczywiście możemy się obejść bez wzmacniacza, jednak pamiętajmy, że gitara elektryczna bez wzmacniacza po prostu nie brzmi. Jest bardzo cicha, a jej brzmienie jest całkowicie pozbawione walorów brzmieniowych charakterystycznych dla instrumentu nagłośnionego przez wzmacniacz.
Decydując się na zakup używanego wzmacniacza gitarowego narażamy się na ryzyko kupienia po prostu niesprawnego sprzętu. Wzmacniacz gitarowy to elektroniczna konstrukcja, która jest narażona na uszkodzenia z powodu wielu czynników – czy to w transporcie, czy to z powodu niewłaściwego użytkowania. Zwłaszcza konstrukcje lampowe podatne są na różnego rodzaju usterki. Wzmacniacz, który na pierwszy rzut oka wydaje się być sprawny, może mieć tak na prawdę wiele ukrytych wad elektronicznych, które dostrzeżemy dopiero po jakimś czasie użytkowania. Jeśli już decydujemy się na wzmacniacz gitarowy z drugiej ręki, to najlepiej kupmy go od firmy/sklepu, który zajmuje się sprzedażą takich sprzętów i daje nam gwarancję na nienaganne działanie urządzenia. Gitarowy wzmacniacz cyfrowy najkorzystniej jest kupić nowy w sklepie muzycznym. Mamy wtedy pewność, że otrzymujemy 100% sprawny sprzęt z pełną gwarancją producenta. Co więcej – znani producenci wzmacniaczy do gitar zapewniają co jakiś czas aktualizacje systemowe swoich produktów i udzielają użytkownikom dostępu do specjalnych aplikacji obsługi sprzętu i biblioteki brzmień, dzięki którym możemy znacznie podnieść funkcjonalność naszego wzmacniacza. Wybór wzmacniaczy gitarowych jest tak ogromny, że z pewnością każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie w dowolnym przedziale cenowym. Biorąc pod uwagę te argumenty łatwo dojść do wniosku, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego wzmacniacza.
Z muzycznymi pozdrowieniami: Zespół MusicAudio.pl